kosticov

 

Костіков Валерій Валерійович
лікар-онкогінеколог, кандидат медичних наук,
заступник головного лікаря Київського
обласного онкологічного диспансеру

Лапароскопічний (за допомогою спеціальних інструментів через проколи в передній черевній стінці) метод виконання хірургічних, урологічних та гінекологічних операцій вже давно не є новиною. У США та багатьох європейських країнах більшість операцій сьогодні виконується саме лапароскопічно. 

Однак просування цих методик в Україні здійснюється несистемно, залежить від ентузіазму лікаря та можливостей кожного окремого медичного закладу.
Вірогідно, саме тому можливості методу та нюанси таких операцій часто-густо оповиті туманом таємничості та різноманітними чутками. Отже, настав час достеменно розібратися в цих питаннях.

1. Лапаротомічна (з розрізом) операція краще, тому що хірургу краще видно.
Насправді, краще видно при лапароскопічній операції - все ж таки 4х-кратне збільшення на великому екрані дозволяє чітко бачити всі дрібні деталі. Крім того, об'єм ревізії при лапаротомії обмежено типом розрізу, а при лапароскопії можна оглянути всю черевну порожнину та малий таз. Інша річ - при лапароскопічній операції не можна нічого пропальпувати (прощупати). Але необхідність в цьому виникає вкрай рідко.

2. Лапаротомічна операція більш "повноцінна".
Лапароскопія - лише метод доступу до місця оперативного втручання. Об'єм операції однаковий (лапароскопічна пангістеректомія так само полягає у видаленні матки з додатками, як і звичайна пангістеректомія). Так, є певні нюанси виконання різних етапів лапароскопічної операції. Але, повторюсь, кінцевий об'єм виконаної операції залежить не від методу доступу, а від кваліфікації хірурга та оснащення операційної необхідним обладнанням та інструментарієм.

3. Лапароскопічні операції протипоказані за наявності в минулому операцій на органах черевної порожнини.
Безумовно, попередні операції та можливість злукового процесу підвищують ризик поранення внутрішніх органів на найпершому етапі операції. Але, по-перше, подібний ризик при відкритій операції також існує, а, по-друге, є декілька доволі простих методів зробити цей етап більш безпечним.

4. Ожиріння – протипоказання до лапароскопічної операції.
Зовсім навпаки! Надлишкова вага та надмірно розвинута підшкірна жирова клітковина утруднюють доступ до операційного поля та подальше загоєння післяопераційної рани при "відкритій" операції. Лапароскопічний доступ дозволяє обійти ці проблеми і не тільки повноцінно виконати операцію, а й зменшити час загоєння до 3-4 днів замість 10-12.

5. Лапароскопія протипоказана при онкологічних захворюваннях та при підозрі на такі захворювання.
Деякі онкологічні захворювання (наприклад, рак яєчників) непросто діагностувати та підтвердити. І тут лапароскопія стає в нагоді. З мінімальним впливом на організм пацієнтки наркозу та операційної травми можливо достовірно діагностувати це небезпечне захворювання, оцінити його поширення та отримати матеріал для гістологічної верифікації. При цьому мінімальність операційної травми дозволяє розпочати хіміотерапію вже через 2-3 дні після операції.
Сьогодні в світі при багатьох онкологічних захворюваннях застосовують лапароскопічний доступ. Як я вже згадував раніше, це залежить виключно від кваліфікації лікаря та від оснащення операційної необхідними приладами та інструментами. Якщо говорити про Київський обласний онкологічний диспансер, то ми успішно впроваджуємо лапароскопічний метод при операціях з приводу раку тіла матки, операбельних стадій раку шийки матки, раку товстого кишківника.
Особливої уваги заслуговує питання лікування раку тіла матки. Це захворювання має відомі фактори ризику (фон, на якому виникає) - цукровий діабет, ожиріння, гіпертонічна хвороба. Зрозуміло, що наявність будь-якого з перелічених захворювань сама по собі утруднює проведення операції та перебіг післяопераційного періоду. А лапароскопія, як вже вище згадувалося, дозволяє реально скоротити час відновлення після операції до 3-4 днів. Особливо це актуально при цукровому діабеті, який різко погіршує процеси загоєння при звичайній операції, але практично не впливає на загоєння операційної рани при лапароскопічній операції внаслідок її мінімальної травматичності.

6. Лапароскопічна операція дорожча.
А дзуськи! Тривалість операції менша, ніж при відкритій (немає витрат часу на доступ і зашивання черевної порожнини), отже, менше час наркозу та витрати ліків на нього. Щодо післяопераційного періоду, то фармакоекономічний ефект ще більш виражений - ліки використовуються 2-3 дні замість 7-8. Тому сьогодні, коли пацієнту доводиться купувати більшу частину ліків на своє лікування, зменшення цього "кошика" доволі відчутне.
Якщо ж ми візьмемо до уваги непрямі витрати (кількість днів стаціонарного лікування, швидкість повернення до нормальної життєдіяльності та можливості працювати), то виявиться, що лапароскопічна операція для пацієнта в декілька разів дешевша за відкриту.

В цій невеличкій статті я, маю надію, відповів на найбільш часті запитання, що виникають при обговоренні лапароскопічної операції.
Вірю, що мій досвід і знання допоможуть Вам у непростій ситуації прийняти правильне рішення. Також завжди буду радий надати детальну консультацію під час особистого прийому, який відбувається щосереди у поліклініці Київського обласного онкологічного диспансеру.