Роль бортезомібу в лікуванні пацієнтів з множинною мієломою

Scott K, Hayden PJ, Will A, Wheatley K, Coyne I

Актуальність

Множинна мієлома - це тип раку крові, що вражає плазматичні клітини всередині кісткового мозку. Бортезоміб є препаратом для лікування мієломної хвороби - так званий інгібітор протеасом. Протеасоми є ферментами, які виявляються у всіх клітинах, і які відіграють важливу роль в процесі функціонування клітин і їх зростанні. Ракові клітини більш чутливі до дії Бортезомібу, в результаті чого саме ракові клітини вмирають або не розвиваються далі.

hemat bukletr 6

Характеристики дослідження

Метою дослідження було виявлення переваг і побічних ефектів від лікування Бортезоміб при мієломної хвороби. Було проведено пошук медичних баз даних і реєстрів клінічних досліджень до січня 2016 року. В аналіз включені дослідження з терапією Бортезомібом в порівнянні з відсутністю бортезомібу в схемах терапії (з однаковою або різною фонової терапією або в порівнянні з іншими препаратами). Були включені дослідження пацієнтів з недавно діагностованою мієломою, а також порівняльні дози, способи введення бортезомібу і графіки лікування.

Ключові результати

Були проаналізовані 16 досліджень за участю 5626 пацієнтів з мієломною хворобою. Результати цього огляду показують, що бортезоміб може привести до поліпшення показників виживання, більш тривалого періоду без прогресування захворювання і більш високих показників відповіді в порівнянні зі схемами терапії без бортезомібу. Лікування Бортезоміб викликає ряд побічних ефектів, включаючи:
- зниження рівнів деяких клітин крові;
- побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту, такі як запор, діарея, нудота і блювота;
- невралгія і парестезії у верхніх і нижніх кінцівках.
В одній з вивчених порівняльних груп спостерігався більший ризик виникнення проблем з боку серцево-судинної системи. Небезпека смерті від лікування Бортезомібом була невизначеною в обох проаналізованих групах. Тільки чотири дослідження оцінювали якість життя і не могли бути проаналізовані разом.

Якість доказів

Якість доказів в даному дослідженні було оцінено як високий і помірний рівень щодо смертності або числа смертей, тоді як щодо безрецидивної виживаності рівень доказів вважався низьким. Якість доказів несприятливих подій сильно варіювалося (від низького до високого). Для оцінки смертності, пов'язаної з лікуванням, не було різниці в доказовій базі, при цьому в одному порівнянні були отримані дані низького рівня доказовості (бортезоміб в порівнянні з відсутністю бортезомібу з однієї і тієї ж фонової терапією) і дуже низької якості даних в іншому порівняльному дослідженні (бортезоміб в порівнянні з відсутністю бортезомібу з різною фоновою терапією).

hemat bukletr 3

Висновок

Пацієнти, які отримували Бортезоміб, мали кращі показники відповіді, більш тривалий час без прогресування захворювання і, кращі показники загальної виживаності в порівнянні з пацієнтами, які не отримували Бортезоміб, однак у пацієнтів, які отримували Бортезоміб, спостерігалося більше число побічних ефектів. Також були розроблені інші інгібітори протеасом, тому подальші дослідження повинні бути зосереджені на відповіді на питання, чи дають ці нові препарати додаткові переваги і менше побічних ефектів, ніж бортезоміб. Також необхідні додаткові дослідження за якістю життя, пов'язаних зі здоров'ям пацієнтів, які отримують дану групу препаратів.

Висновки авторів:

Цей метааналіз показав, що пацієнти з миеломной хворобою, що отримували Бортезоміб, мали кращі показники щодо загального (OS) і безрецидивного виживання (PFS), а також швидкості відповіді в порівнянні з тими, хто не отримував Бортезоміб. Ця перевага спостерігалося в дослідженнях Бортезомібу в порівнянні з відсутністю Бортезомібу з однаковою фонової терапією і в дослідженнях Бортезомібу в порівнянні з відсутністю бортезомібу з різною фоновою терапією або в порівнянні з іншим агентом (ами). Подальша оцінка нових інгібіторів протеасом необхідна, щоб з'ясувати, чи мають ці агенти поліпшеним профілем ризику та користі.

За матеріалами http://www.cochrane.org 2016 рік.