Комбінований підхід в терапії онкологічних захворювань

Резюме. Одночасне застосування SMAC-міметиків і інгібіторів MK2-протеїну може стати основою потужної комбінованої терапії найбільш агресивних варіантів онкологічних патологій

В новому дослідженні вчені представили результати, згідно з якими знайдений спосіб підвищення ефективності терапевтичного застосування нового класу протипухлинних препаратів, званих SMAC-міметиками. В ході роботи виявлено протекторні властивості протеїну MK2 щодо пухлинних клітин, що проявляється в підтримці їх життєздатності і забезпеченні стійкості до протипухлинних ефектів SMAC-міметиків. Отримані дані послужили підставою для розробки нового підходу в терапії, який передбачає об'єднання інгібіторів MK2 з міметиками SMAC в якості потенційно потужнї комбінованої стратегії в лікуванні пухлинних захворювань з обмеженим спектром терапевтичних можливостей (наприклад при гострому мієлоїдному лейкозі). Робота, що стала підсумком міжнародного дослідницького співробітництва вчених Австралії, Великобританії та Німеччині, опублікована у виданні «Molecular Cell» 11 травня 2017 р.

Доктор Наджуа Лалауі з Інституту Вальтера і Елізи Холл (Walter and Eliza Hall Institute), Австралія, зазначила, що результати нинішньої роботи в дійсності допомагають розвинути гіпотезу про потенційне поєднання SMAC-міметичного агента (бірінапант) з новим класом протипухлинних активних речовин, іменованих інгібіторами p38, і сприяють розробці нового підходу в лікуванні гострого мієлоїдного лейкозу. Припущення про можливість об'єднання цих діючих компонентів висловлювалося і раніше, проте не були відомі молекулярні механізми, які б пояснювали ефективність подібного поєднання в досягненні терапевтичного результату. У поточному дослідженні отримані докази того, що протеїн MK2 грає ключову роль в комбінації SMAC-міметиків та інгібіторів p38 в досягненні потужного протипухлинного ефекту. Таким чином, крім уточнення нюансів біомолекулярних взаємодій, результати проведеної роботи також підкреслюють важливість функцій протеїну MK2 в якості перспективної мети в розробці нових стратегій протипухлинної терапії, особливо з препаратами ряду SMAC-міметиків.

Також автори відзначили, що дослідження представляється частиною актуальної тенденції в даній сфері, оскільки раціональні підходи протипухлинної терапії в даний час визначаються пошуком і вибором ефективних комбінацій протипухлинних агентів. При цьому розуміння того, які саме біомолекули опосередковують механізми виживання і персистенції ракових клітин в умовах спрямованої терапії, дозволяє розробляти більш точні методи лікувального впливу. Крім того, крім розробки нових комбінованих підходів в лікуванні пацієнтів з онкопатологією, додатковим потенційним перевагою поєднаної протиракової терапії можливе застосування більш низьких доз кожного з діючих лікарських засобів. І це може підвищувати ймовірність зниження негативних побічних ефектів активних терапевтичних компонентів на здорові тканини організму.

Таким чином, основною і незмінною метою дослідників залишається розробка методів лікування онкологічних захворювань, які б були не тільки потужнішими, але і безпечнішими для пацієнта в порівнянні з терапевтичними можливостями, які використовуються в світовій практичній медицині в даний час.

За матеріалами Українського медичного часопису