Ад'ювантна хіміотерапія має значення навіть через 6 місяців після хірургії раку товстої кишки

By Lorraine L. Janeczko

НЬЮ-ЙОРК (Reuters Health) – Нове ретроспективне дослідження підтвердило користь ад'ювантної хіміотерапії, навіть після 6 місяців та більше після резекції з приводу раку товстої кишки 3 стадії.

У пацієнтів, з раком товстої кишки III cтадії, які отримали хіміотерапію протягом 6 тижнів з моменту операції, на 56% менший ризик смерті, в порівняні з пацієнтами, які не отримували ад'ювантну хіміотерапію.

Аналогічно, у тих, хто отримував терапію протягом 6 - 8 тижнів, на 55% менша ймовірність смерті, а ті, хто отримав хіміотерапію протягом 8-12 тижнів, на 48% менше шансів померти", - сказав головний дослідник, доктор Джон Мігалі з медичного центру Університету Дьюка в Даремі, штат Північна Кароліна, повідомляючи Reuters Health по електронній пошті.

"Цікаво те, що навіть ті пацієнти, які мали більш виражену затримку при ініціюванні ад'ювантної хіміотерапії, отримали користь, щодо виживаності. У пацієнтів, які отримували хіміотерапію впродовж 12-24 тижнів, на 39% зменшився ризик смерті, і навіть у тих, у кого затримка була більше 24 тижнів, ризик смерті зменшився на 32% ", - сказав д-р Мігалі.

"Покращення показників виживанності було також у пацієнтів, які мали післяопераційне ускладнення та у пацієнтів з множинними супутніми захворюваннями. Найбільш дивним є висновок про те, що користь від хіміотерапії була стійкою навіть після 24 тижнів від проведення операції", - додав він.

Доктор Міґалі та його колеги досліджували Національну базу даних про рак 2006-2014 років (NCDB) щодо пацієнтів з одиночною первинною аденокарциномою III стадії товстої кишки та групували пацієнтів відповідно до їхньої стратегії хіміотерапії.

З 72 057 пацієнтів, включених до аналізу, опублікованого 4 лютого в журналі Американського коледжу хірургів, 20 807 не отримували хіміотерапію, 22 705 отримали хіміотерапію до 6 тижнів після резекції, 15 412 через 6-8 тижнів, 9 049 на 8-12 тижні , 3595 на 12-24 тижні і 489 – більше ніж 24 тижнів після резекції.

У порівнянні з пацієнтами, які не отримували хіміотерапію, у всіх групах, які пройшли хіміотерапію, було значно менше співвідношення ризиків (HR) щодо вірогідності летального наслідку: < 6 тижнів після резекції (HR, 0,44); 6-8 тижнів (HR, 0,45); 8-12 тижнів (HR 0,52); 12-24 тижні (HR, 0,61); і > 24 тижнів (HR, 0,68).

"Багато лікарів-онкологів не пропонують ад'ювантну хіміотерапію з запізненням, оскільки існує загальна думка, що хіміотерапія за межами "терапевтичного вікна"не має ніякої користі", - сказав д-р Мігалі.

"Це дослідження суперечить традиційній догматиці та підтверджує корисність хіміотерапії навіть із затримкою до 6 місяців після хірургічного втручання. Ці результати залишають відкритими двері для ад'ювантної хіміотерапії у пацієнтів, які мають післяопераційні ускладнення або супутні захворювання і не здатні пройти хіміотерапію в період "ідеального" післяопераційного віка ", - зазначив він.

Доктор Крістін Веенстра, доцент внутрішньої медицини в Мічиганському університеті в Енн-Арбор, повідомляє Reuters Health по електронній пошті: "Завдяки включенню групи порівняння пацієнтів, які не отримували ад'ювантну хіміотерапію, автори показали, що, навіть коли ініціювання ад'ювантної хіміотерапії затримується до 6 місяців після операції, все ще є перевага у виживаності порівняно з відсутністю хіміотерапії взагалі".

"Тому клініцистам слід розглянути ад'ювантну хіміотерапію для відповідних пацієнтів з раком товстої кишки III стадії, навіть в умовах післяопераційних затримок", - порадив д-р Веенстра, який не був залучений до дослідження.

Доктор Давендра Сохал, лікар-онколог клініки Клівленда в штаті Огайо, зазначає електронною поштою, що хоча цей ретроспективний аналіз може не бути цілком практичним, це ставить питання про те, чи слід лікарям припинити ад'ювантну хіміотерапію пацієнтам за межами звичайного "терапевтичного вікна" лікування.

"Ми іноді бачимо такі випадки, коли внаслідок супутніх захворювань або хірургічних ускладнень або в обох випадках проведення ад'ювантної хіміотерапії затримується", - сказав д-р Сохал, який також не був залучений до дослідження. "Якщо ця затримка триватиме більше 3-4 місяців, користь від хіміотерапії ставлять під сумнів, але це дослідження показує інакше".

"Оскільки перспективні дослідження в цій ситуації є непрактичними, це, напевно, найкраще, що ми можемо отримати з точки зору даних", - зазначив він. "Подібні інші бази даних, якщо вони доступні, слід побачити, щоб з'ясувати, чи виявлені дані є співставними".

J Am Coll Surg 2018. Reuters Health Information © 2018,  Medscape

20 лютого, 2018