Захворюваність на рак продовжує зростати

Roxanne Nelson, BSN, RN
14 вересня 2018 р.

За даними останньої доповіді Міжнародного агентства з дослідження раку (IARC), у 2018 році в світі буде діагностовано 18,1 мільйона нових випадків захворювання на рак, а 9,6 мільйонів хворих мають померти від цієї хвороби.

Кожен п'ятий чоловік і кожна шоста жінка в світі захворіють на рак протягом свого життя, і кожен восьмий чоловік і кожна 11-я жінка помруть від раку.

«Захворюванність та смертність від раку швидко зростають у всьому світі», - зазначається в доповіді.

"Проблема обумовлена низкою факторів, включаючи зростання кількості населення та старіння населення, а також зміна та поширеність певних причин раку, пов'язаних із соціальним та економічним розвитком", - зазначили IARC в заяві. "В умовах швидкого розвитку економік, де спостерігається перехід від ракових захворювань, пов'язаних з бідністю та інфекціями, до ракових захворювань, пов'язаних із способом життя, більш типовим для промислово розвинених країн".
В усьому світі загальна кількість людей, які живуть протягом 5 років після діагностики раку, оцінюється в 43,8 мільйонів.

База даних GLOBOCAN 2018 є частиною Глобального онкологічного огляду IARC. В ній наводяться оцінки захворюваності та смертності з 36 видів раку в 185 країнах, а також по всіх онкологічних випадках разом узятим.
Аналіз цих результатів було опубліковано 12 вересня в The Cancer Journal for Clinicians Каліфорнійського університету.
"Ці нові цифри показують, що багато чого ще потрібно зробити, щоб вирішити проблему тривожного зростання обсягу пухлинних захворювань у всьому світі та те, що запобігання хвороби має відігравати ключову роль", - зазначив директор IARC, професор Крістофер Уайлд у своїй заяві. "Ефективна політика профілактики та раннього виявлення повинна бути негайно введена для доповнення лікування, щоб контролювати цю руйнівну хворобу у всьому світі".

Глобальні моделі

За оцінками GLOBOCAN 2018, майже половина всіх випадків раку та більше половини пов'язаних з ними смертей будуть відбуватися в Азії, частково тому, що на цьому континенті проживає майже 60% населення. Європа налічує майже чверть (23,4%) від загальної кількості глобальних випадків та близько одної п'ятої (20,3%) смертності від ракових захворювань, але її населення становить лише 9% населення світу. Америка - це 13,3% світового населення, при цьому 21% випадків захворюваності на рак і 14,4% смертності припадає на цей континент.

І навпаки, смертність від раку в Азії (57,3%) і Африці (7,3%) набагато вища, ніж захворюваність (48,4% і 5,8% відповідно) в цих регіонах, в основному через розподіл типів раку і більш високі показники летальності.

Рівень захворюваності на всі види злоякісних захворювань у чоловіків був приблизно на 20% вищим (стандартна вікова частота [ASR], 218,6 на 100 000 чоловік-років), ніж у жінок (ASR, 182,6 на 100 000), хоча в регіонах існувала значна різниця.
Для чоловіків різниця була майже шестикратною: 571,2 на 100 000 в Австралії/Новій Зеландії та 95,6 на 100 000 в Західній Африці. Аналогічні діапазони спостерігалися у жінок з майже чотириразовою різницею: 362 на 100 000 в Австралії/Новій Зеландії та 96,2 на 100 000 в Південній і Центральній Азії.
Ці різновиди захворюваності, зауважують автори, значною мірою відображають відмінності щодо типу експозиції та видів раку, а також наявності та використання скринінгу та діагностичних процедур.

Співвідношення смертності чоловіків також на 50% вище, ніж у жінок. Подібно до захворюваності, в різних регіонах існувала значна різниця. Смертність складала від 171 на 100 000 осіб у Східній Європі до 67,4 в Центральній Америці та від 120,7 в Меланезії до 64,2 у Центральній Америці та Східній Азії (крім Китаю).

Зверніть увагу, що очікуваний сукупний ризик смерті від раку серед жінок у 2018 році вищий у Східній Африці (11,4%), у Північній Америці (8,6%), Північній Європі (9,1%) та Австралії/Новій Зеландії (8,1%).

Основні типи онкологічних захворювань у 2018 році

Що стосується захворюваності, то рак легенів, молочної залози та колоректальний рак очолюють лист захворюваності і потрапляють до першої п'ятірки причин смертності (перша, п'ята та друга, відповідно). Ці три типи раку являють собою одну третю захворюваності та смертності на рак у всьому світі.

Для чоловіків і жінок рак легенів є найчастіше діагностованим видом раку (11,6% від загального числа випадків) і є основною причиною смертності від раку (1,8 млн. смертей, 18,4% від загальної смертності від раку).
За ним слідують рак молочної залози у жінок (11,6%), рак передміхурової залози (7,1%) і колоректальний рак (6,1%) у випадках захворювання та колоректальний рак (9,2%), рак шлунка (8,2%) та рак печінки (8,2 %) у якості причин смертності.

Рак молочної залози у жінок є п'ятою головною причиною смерті (627 тис. смертей, 6,6%), в основному тому, що прогноз часто є сприятливим, принаймні у країнах з високим рівнем доходу.

Рак легенів та молочної залози лідирують у глобальному масштабі з точки зору нових випадків; приблизно 2,1 мільйона діагнозів очікуються в 2018 році. Ці два види раку складуть близько 11,6% загального навантаження на захворюваність на рак.

Тенденції раку легенів у жінок

Рак легенів є головною причиною смертності від раку у жінок у 28 країнах світу. Найвищі показники захворюваності спостерігались у Північній Америці, Північній та Західній Європі (зокрема, у Данії та Нідерландах), Китаї та Австралії, а також у Новій Зеландії та Угорщині.

На відміну від чоловіків, у яких рівень раку легенів досяг піку і знизився у багатьох країнах, через зменшення тютюнопаління, автори відзначають, що для жінок "хоча епідемія й менш поширена, та, на відміну від чоловіків, більшість країн все ще спостерігають зростання тенденції захворюваності".

Лише в декількох групах населення, наприклад серед білих жінок у Сполучених Штатах, є ознаки "піку та спадання" серед когорт, хоча рівень захворюваності на рак легенів у молодих жінок зараз вищий, ніж у молодих чоловіків. Поширеність курців теж не є вірогідною причиною серед китайських жінок, у яких рівень захворюваності становить 22,8 на 100 000, що подібно до кількості жінок, які проживають у деяких країнах Західної Європи (у Франції - 22,5 на 100 000). Це - незважаючи на істотні відмінності між двома популяціями щодо поширеності куріння: поширеність серед китайських жінок досить низька.

"Заходи, закладені в Головну конвенцію ВООЗ боротьби з тютюнопалінням, фактично знизили рівень активного куріння та запобігали неминучиму впливу тютюнового диму у багатьох країнах", - заявив Фредді Брай, заступник начальника відділу раку IARC, у заяві .

"Однак, враховуючи те, що тютюнова епідемія перебуває на різних етапах в різних регіонах, а також у чоловіків та жінок, результати показують на необхідність продовжувати запроваджувати цільову та ефективну політику щодо боротьби з тютюном у кожній країні світу", - додав він.

CA Cancer J Clin. Опубліковано в Інтернеті 12 вересня 2018 року.