Захворювання легень, пов’язане з вейпінгом: час діяти

До 2021 року Euromonitor, провайдер стратегічних досліджень ринку, очікує, що 55 млн людей у всьому світі регулярно використовуватимуть вейп, із найбільшою кількістю користувачів у США. Бентежливим є те, що вейпінг найбільш розповсюджений серед молодих людей, особливо підлітків – популярність вейпінгу подвоїлась у старших школах США між 2017 та 2018 роками. Різноманіття ароматів, твердження щодо відносної безпечності для здоров’я та більшої соціальної адаптованості порівняно з тютюнопалінням провокують стрімке збільшення рівню використання. Однак, дослідження Дженніфер Лейден та колег, опубліковане в New England Journal of Medicine 6 вересня 2019 року, кидає виклик цим твердженням, пов’язуючи захворювання легень із використанням електронних сигарет – на додачу до задокументованих випадків, яких наразі налічується більше 200 в 25 штатах Америки від червня 2019 року.

Це нове дослідження сповіщує про 53 пацієнтів, визначених як кластер захворювання легень у штатах Іллінойс та Вісконсин. Всі пацієнти були регулярними користувачами електронних сигарет із середнім віком 19 років. Найбільш частими симптомами з боку дихальної системи були задишка, кашель та біль у грудях в поєднанні з кишково-шлунковими симптомами, такими як нудота, блювання, діарея та біль у животі. 48 пацієнтів мали ускладнення за результатами рентгенівського дослідження у вигляді пневмомедіастинуму, плеврального випоту або пневмотораксу. Більше того, 50 пацієнтів потребували госпіталізації, більшість з них було направлено до відділення інтенсивної терапії через дихальну недостатність. У 9 з 53 пацієнтів незалежно один від одного було діагностовано та підтверджено гострий респіраторний дистрес-синдром. Враховуючи правдоподібність зв'язку між цими симптомами, зростаючою кількістю випадків у цілому по країні та використання пацієнтами вейпів, центри США з контролю та профілактики захворювань попередили, що можливий зв’язок із недегальними, придбаними в неавторизованих точках продуктами, та порадили людям купляти наповнювачі для вейпів тільки у офіційних точках продажу, а також негайно звертатися за медичною допомогою у разі виявлення будь-яких змін у стані здоров’я.

Рідини, що використовуються пристроями для вейпінгу, містять різні хімічні речовини та контамінанти, що можуть спричинити несприятливі наслідки для здоров'я. Багато окремих патологічних станів органів дихання були пов’язані з електронними сигаретами в окремих повідомленнях про випадки, включаючи альвеолярні крововиливи, гострі інтерстиціальні захворювання легенів, бронхіоліт та пневмоніт. Зважаючи на тенденцію, хоча остаточна причинно-наслідкова асоціація ще не доведена, зростаюча частота захворювань легень у користувачів електронних сигарет повинна викликати набагато більший рівень занепокоєння – особливо через те, що зв'язок між багатьма з цих захворювань і майбутнім розвитком раку легенів вже доведений. У редакції Lancet Oncology за 2018 рік ми закликали до «нового, більш широкого набору заходів у Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну». Дослідження Лейден підкреслює нагальну необхідність включення вейпінгу в цей договір.

Більш широка компетенція Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби з проти тютюну в міжнародному масштабі забезпечить вжиття заходів щодо запобігання розширення ситуації у США до масштабів глобальної епідемії, а також більш жорстке регулювання щодо маркетингу вейпінгової продукції для запобігання введення користувачів в оману виробниками вейпів. Наприклад, у листі від 9 вересня 2019 року Управління з контролю за продуктами і препаратами США звернулося до Лабораторії Juul (Сан-Франциско, Каліфорнія, США), із критикою нелегального маркетингу їх електронних сигарет як менш небезпечних за звичайні сигарети, та вимогами до компанії негайно внести корективи або стикнутись із примусовими діями в їхній бік. Цей лист випливав із попередніх свідчень Підкомітету з питань нагляду та реформ щодо маркетингу та просувальної політики Juul та звинувачував Juul у використанні «складної програми» таргету, спрямованого на дітей та підлітків, реалізованої зокрема в школах та літніх таборах. Простежується беззаперечне дежа-вю із схожими методами просування електронних сигарет – схожа брехня та рекламні кампанії досить довго панували у табачній індустрії, доки не було застосовані жорсткіші правила. За іронією долі, США залишаються однією з небагатьох країн світу, яка ще не ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, тому навіть із розширеною компетенцією Рамкова конвенція не може бути використана для сприяння активізації влади США та практикуючих лікарів у галузі охорони здоров'я.

У 1610 році Сер Френсіс Бекон зауважив, що куріння тютюну викликає сильне звикання та є звичкою, яку не так легко полишити. Пізніше, у 1643 році, китайський учений Фанг Йіжі написав, що занадто довге куріння тютюну призводить до «почорніння легень». Незважаючи на це передчуття, потрібно було понад 400 років, щоб створити наукові докази та політичні схеми регулювання, щоб протидіяти бичу тютюнопаління. Зважаючи на безпрецедентно швидкий ріст популярності вейпінгу, потрібно діяти швидко, щоб одна нездорова та скорочуюча життя звичка не замінилася на іншу.

Посилання на оригінальний текст