rac profilactaca scrininhРак стосується всіх - молодих і літніх, багатих і бідних, чоловіків, жінок і дітей - та являє собою величезний тягар для пацієнтів, сімей та громад. Рак є однією з головних причин смерті в світі.

Однак багато хто з цих випадків смерті можна попередити. Від 30% до 50% ракових захворювань можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя, наприклад, відмовитись від тютюнопаління, та вжиття заходів у сфері охорони здоров'я, таких як імунізація проти канцерогенних інфекцій. Інші онкологічні захворювання можуть бути виявлені на ранній стадії і такі пацієнти можуть пройти терапію та вилікуватися. Навіть на пізніх стадіях захворювання на рак страждання пацієнтів слід полегшувати на основі якісної паліативної допомоги.

Факт 1: Від раку помирає близько 16% людей
У 2015 р. 8,8 мільйона чоловік померли від раку - і це майже один з шести випадків смерті у всьому світі.

Факт 2: Рак стосується всіх
Близько 70% всіх випадків смерті від раку відбуваються в країнах з низьким і середнім рівнем доходів.

Факт 3: П'ять основних видів раку, що призводять до смерті чоловіків
У всьому світі в 2015 р. найбільше число чоловіків померло від наступних п'яти видів раку (в порядку зменшення): рак легень, печінки, шлунка, ободової і прямої кишки і передміхурової залози.

Факт 4: П'ять основних видів раку, що призводять до смерті жінок
У всьому світі в 2015 р. найбільша кількість жінок померла від наступних п'яти видів раку (в порядку  зменшення): рак грудей, легень, ободової і прямої кишки, шийки матки і шлунка.

Факт 5: Відмова від вживання тютюну може сприяти профілактиці раку
Від 30% до 50% випадків раку можна запобігти. Вживання тютюну є найзначнішою окремою причиною раку в світі і викликає приблизно 22% випадків захворювання на рак.

Факт 6: Вакцинація проти канцерогенних інфекцій
У 2012 р. канцерогенні інфекції стали причиною до 25% нових діагностованих випадків раку в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Вірус папіломи людини (ВПЛ) викликає рак шийки матки, а вірус гепатиту B (ВГВ) - рак печінки. Вакцинація проти цих двох вірусів здатна запобігти 1,1 мільйона випадків захворювання на рак щороку.

Факт 7: У країнах з низьким рівнем доходів спостерігається низький рівень доступу до лікування раку
У 2015 р. менше 30% країн з низьким рівнем доходу повідомили про наявність послуг з лікування в цілому, в порівнянні з більш ніж 90% країн з високим рівнем доходу.

Факт 8: Рак створює значний тягар для глобальної економіки
Рак тягне за собою серйозні економічні наслідки і вони продовжують рости. Загальна сума щорічних витрат на лікування раку в 2010 р. оцінювалася на рівні близько 1,16 трильйонів дол. США.

Факт 9: Паліативний догляд
Тільки близько 14% людей, які потребують паліативної допомоги в усьому світі, отримують її в даний час.

Факт 10: Відсутність даних обмежує можливості політики по боротьбі з раком
Тільки одна з п'яти країн з низьким і середнім рівнем доходу має необхідні дані для ведення політики по боротьбі з раком.

За матеріалами ВООЗ