Ефективність фентанілового трансдермального пластиру при лікуванні хронічного болю, спричиненого раком м’яких тканин

Karim Hemati, Behrooz Zaman, Valliolah Hassani, Farnad Imani, Parviz Dariaie.

Актуальність. Онкологічний біль є важливою клінічною проблемою для працівників сфери охорони здоров’я у всьому світі. Згідно з різними дослідженнями, що повідомляють про вираженість болю, третина пацієнтів повідомляє про наявність болю помірного та значного ступеню вираженості. Управління онкологічним болем є однією з найважливіших цілей паліативної допомоги. Останнім часом різні результати досліджень по ефективності опіоїдних анальгетиків у лікуванні хронічного болю відіграють значну роль у впровадженні стандартів боротьби з болем по всьому світу.

Завдання: Дослідження покликане розглянути ефективність фентанілового трансдермального пластиру у лікуванні болю при раку м’яких тканин.

Пацієнти та методи: У цьому проспективному описовому дослідженні було залучено 86 пацієнтів з пухлинами м’яких тканин та хронічним болем, які лікувались в Інституті раку на базі госпіталю Imam Khomeini в Тегерані, Іран, впродовж 2006-2007 рр. До всіх пацієнтів було застосовано трансдермальний фентаніловий пластир (25 мкг/год). Зовнішній вигляд пластирів був однаковим. Виразність болю вимірювали спочатку за допомогою Візуальної аналогової шкали (ВАШ) у момент початку лікування та через 24, 48, 72 години.

Результати: Характеристики пацієнтів та показник ВАШ перед початком лікування істотно не відрізнялися (P > 0.05). Відповідно до отриманих знахідок, вираженість болю була значно знижена після лікування (P = 0.001). Частота виникнення побічних ефектів у пацієнтів була досить високою (72%). Найчастішими побічними ефектами були сонливість, нудота та блювання у 30,2% та 18,6% відповідно.

Висновки: Трансдермальний фентаніловий пластир виявився ефективним та безпечним засобом зниження вираженості болю у пацієнтів із пухлинами м’яких тканин. Більше того, він покращував якість життя цих хворих, проте побічні ефекти виникали у близько 72% пацієнтів.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4350185/