Ovochi rac

Депресія набагато інтенсивніша за звичайне відчуття втоми чи смутку. Почуття печалі, що виникає час від часу, є звичною частиною життя, але депресія – набагато сильніше почуття.

Депресія може вплинути на вашу здатність справлятись із повсякденними речами, такими як:

•             харчування

•             сон

•             гігієна

•             соціальна діяльність

•             робота

Депресія – це медичне захворювання, як, наприклад, перелом ноги або проблеми із серцем. Воно потребує лікування.

Це не просто ситуація, коли ви вибиті з рівноваги. Часто трапляється, що оточуючим вас людям це важко зрозуміти. Тим, хто не пройшов через депресію самостійно, майже неможливо зрозуміти, як людина себе почуває.

Важливо пам’ятати: депресія не означає, що ви слабкі.

Існують думки, що депресія є найменш розпізнаваним симптомом у людей, хворих на рак. Це може бути однією з найскладніших речей для вас і вашої родини. Цілком зрозуміло відчувати дуже сильне почуття смутку деякий час після озвучення діагнозу або під час лікування. Але це не те саме, що бути в депресії. Зараз діагностика та лікування депресії у людей, хворих на рак, стають все кращими. Але все ще недостатньо даних щодо її поширеності, тож ця сфера потребує продовження досліджень.

Після лікування раку

Депресія може статися незабаром після повідомлення онкологічного діагнозу. Але також цілком нормальною є поява депресії вже після закінчення лікування. Можливо, це стається через те, що під час лікування ви направляєте всі сили на боротьбу з діагнозом та не завжди маєте час для роздумів над усім цим.

Іншим людям може бути важко це зрозуміти. Вони можуть думати, що саме час вам повернутись до звичного життя, тоді як вам тільки зараз стає гірше. Бесіда з консультантом або психологом може допомогти.

Лікування

Важливо знати, що лікування депресії існує. Без належного лікування симптоми депресії можуть тривати дуже довго, іноді місяцями чи роками. Але при правильному лікуванні більшість людей почуваються краще вже протягом декількох тижнів. Тож, якщо ви підозрюєте, що у вас може бути депресія, краще поговоріть з лікарем або медсестрою, щоб не зволікати з лікуванням.

Причини виникнення депресії

Депресію можуть викликати багато чинників. Встановлення онкологічного діагнозу достатньо, щоб викликати депресивну хворобу у деяких людей. Однак до неї можуть призвести і інші життєві події, такі як смерть у сім'ї, проблеми у відносинах, народження дитини або втрата роботи.

● Хімічний дисбаланс у мозку

Депресія може бути пов’язана з хімічним дисбалансом у мозку. Зазвичай це пов'язане з падінням рівня хімічних речовин у мозку, званих нейротрансмітерами. Нейротрансмітери доставляють сигнали від мозку до нервових клітин. Найчастіше у виникненні депресії приймають участь серотонін, норадреналін та дофамін. Такий хімічний дисбаланс може бути спровокований фізичними чи емоційними (психологічними) змінами у вашому житті. Іноді важко чітко розрізнити, якими саме. Часто обидві причини можуть грати роль.

● Захворювання, що викликають депресію

Деякі серйозні захворювання, такі як рак і хвороба Паркінсона, викликають депресію частіше, ніж інші. Лікарі вважають, що це пов’язано з фізичним компонентом хвороби, а не емоційним, оскільки деякі інші серйозні захворювання не призводять до виникнення депресії настільки ж часто. Причина досі лишається незрозумілою.

Також виникнення депресії може провокуватись змінами рівня гормонів. Наприклад, зниження деяких гормонів під час менопаузи може викликати депресію у жінок. Багато видів лікування раку впливають на гормональний фон, наприклад, хірургічне видалення яєчників та матки, або гормональне лікування раку передміхурової залози чи молочної залози.

● Сімейний анамнез депресії

Деякі люди мають більшу ймовірність виникнення депресії, ніж інші, через сімейний анамнез. Якщо у вас є близький родич, який мав депресію, вона з більшою імовірністю розвинеться у вас при зіткненні зі стресом. Також, іноді хімічні зміни в головному мозку, які виникають під час депресії, є довготривалими. Це означає, що після одужання від депресії ви будете більш схильні до виникнення ще одного такого епізоду в майбутньому.

Симптоми депресії

Деякі симптоми, такі як втрата ваги та втомлюваність, є спільними для депресії та раку і специфічного лікування, тож не завжди означають наявність саме депресивного розладу. Обговоріть з вашим лікарем, що може викликати ваші симптоми, якщо не впевнені у їх природі.

Поширеними симптомами депресії можуть бути відчуття, думки та стани. До них належать:

•             сум, тривога та відчуття порожнечі весь час

•             проблеми зі сном – включаючи ранні прокидання або труднощі із засинанням та важкий підйом з ліжка вранці

•             втрата інтересу чи задоволення від повсякденних речей

•             втрата інтересу до зустрічей з друзями та родиною

•             почуття провини, безнадії та нікчемності

•             втрата або збільшення ваги

•             втрата апетиту

•             відчуття втоми і нестачі енергії

•             труднощі з концентрацією, прийняттям рішень або запам’ятовуванням речей

•             втрата інтересу до своєї зовнішності

•             почуття неспокою і дратівливості

•             бажання швидкої смерті або завершення життя зараз

•             думки про суїцид та спроби вчинити самогубство

Скоріше за все, у вас наявна депресія, якщо:

•             ви відмічаєте 5 або більше з вищенаведених симптомів кожного дня протягом 2 тижнів чи довше

•             симптоми викликають проблеми у вашому повсякденному житті

Клінічна депресія піддається лікуванню, тому поговоріть з вашим лікарем чи медсестрою.

Суїцидальні думки

Не у всіх онкологічних пацієнтів виникають думки про самогубство. Але дуже важливо вчасно їх відрізнити та надати вчасну допомогу тим, у кого вони є.

Деякі люди частіше думають про самогубство, ніж інші. До таких категорій відносяться:

•             люди з дуже поширеним раком

•             люди, у яких наявний сильний біль

•             люди, які втратили свою незалежність та самодостатність через рак

У вас можуть виникнути думки про жагу смерті, якщо хвороба та лікування стають занадто важкими для вас. Ви можете бажати, щоб смерть настала швидко і ваше життя закінчилося б саме зараз. Лікарі називають пасивними думками про самогубство. Хоча ці настрої неприємні і вам все ж потрібно звернутись по медичну допомогу, насправді вони не означають, що ви дійсно плануєте вбити себе.

Якщо ж ви не бачите сенсу продовжувати жити, або не бачите виходу зі своєї ситуації, всерйоз думаєте про самогубство або намагаєтесь заподіяти собі шкоди, потрібно негайно звернутись по медичну допомогу. Ваш погляд на життя, швидше за все, занадто спотворений через депресію. Тож ви, можливо, не бачите справжньої картини. Речі можуть виглядати набагато безнадійнішими, ніж є насправді. Ситуація може здатись вже не такою жахливою, якщо ви отримаєте необхідне лікування. Ви можете зрозуміти, що у вас набагато більше ресурсів та сил, щоб впоратися зі своєю ситуацією.

● Допомога тим, хто здається вам схильним до самогубства

Іноді люди відчувають себе занадто сумно, щоб навіть думати про отримання допомоги. Але люди навколо них можуть помітити щось дивне або почути, як вони розмовляють про закінчення свого життя.

Якщо ви знаєте когось подібного, то вам потрібно спробувати заохотити його до отримання кваліфікованої допомоги. Зверніться до лікуючого лікаря людини, за яку переживаєте. Лікар не може надавати вам інформацію про пацієнта без його дозволу, але ви все одно можете розповісти лікарю про свої турботи та акцентувати його увагу на психологічному стані пацієнта. Важливо не ігнорувати спроби або розмови про вкорочення віку.

Розмова про самогубство з людиною не збільшує її шанси втілити це в життя. Навпаки, більш ймовірно, що це реально допоможе. Це показує людині, що ви стурбовані її почуттями та готові вислухати усі страхи та турботи. Для багатьох людей це допомагає повернути відчуття контролю над своїм життям.

● Контроль болю та симптомів раку, які можуть провокувати думки про самогубство

Повідомте свого лікаря або медсестру, якщо ви думаєте про самогубство через біль або страждання від інших симптомів. Вони можуть допомогти вам контролювати ці симптоми або зменшити побічні ефекти захворювання. Як тільки ваші симптоми будуть під контролем, ви зможете почувати себе набагато краще, і ваші думки про самогубство можуть зникнути.

Найголовніше – не зволікати зі зверненням по допомогу до професіонала та поговорити з людьми, які знають найкращий спосіб допомогти вам.

Інформація підготовлена на основі матеріалів https://www.cancerresearchuk.org/