psa skrininhЗастосування методу визначення ПСА - як скринінгу раку простати набуло широкого поширення в розвинених країнах. Тим не менш, він все ще викликає суперечки в медичному середовищі. Рішення про проведення дослідження крові на рівень ПСА має прийматися з урахуванням різних факторів. Існує кілька аспектів, які варто враховувати призначаючи аналіз ПСА.

ПСА (специфічний антиген простати) являє собою білок, що виробляється як раковими, так і незміненими клітинами передміхурової залози. Ракові клітини, як правило, виробляють більшу кількість ПСА, тим самим підвищуючи його рівень в крові. У той же час, підвищений рівень ПСА може спостерігатися і при гіпертрофії або запаленні передміхурової залози.

При цьому, крім значень рівня ПСА, враховуються і деякі додаткові фактори, такі як вік чоловіка, розміри передміхурової залози, спостереження за рівнем ПСА в динаміці, а також факт прийому медикаментів, які впливають на рівень ПСА.
У той час як підвищений рівень ПСА може бути ознакою злоякісного процесу в передміхуровій залозі, існує ряд інших станів, які можуть стати причиною «хибнопозитивних» результатів дослідження на ПСА, в той час як злоякісні зміни відсутні. До таких станів відносяться доброякісна гіперплазія передміхурової залози, інфекційний процес (простатит), а також деякі менш поширені причини. Слід зазначити, що «хибнопозитивні» результати - не таке вже рідкісне явище. Лише у одного з чотирьох чоловіків з позитивним тестом на ПСА дійсно виявляється рак передміхурової залози.

Концентрація ПСА (норма)

   Вік   Рівень ПСА в сироватці крові
  40-49           < 2.5(мкг/л) 
  50-59      < 3.5(мкг/л) 
  60-69      < 4.5(мкг/л) 
  70-79      < 6.5(мкг/л)

 

Вільний ПСА (%) Ймовірність раку (%)
     0-10       56
     10-15      28
     15-20      20
    20-25      16
   більше 25       8