rshm cervical cancerСкринінг - це тестування всіх жінок з групи ризику розвитку раку шийки матки, у більшості з яких симптоми не проявляються.

Скринінг призначений для виявлення передракових змін, які при відсутності лікування можуть призводити до розвитку раку.

Скринінгова програма реалізується тільки при наявності добре організованої системи для подальшого спостереження і лікування.

Жінкам, у яких під час скринінгу виявлені порушення, необхідно забезпечити подальше спостереження, діагностування та лікування для запобігання розвитку раку або для лікування раку на ранніх стадіях.

Для скринінгу раку шийки матки можна використовувати цілий ряд тестів. Мазок з шийки матки по Папаніколау (цитологія) є єдиним тестом, який використовується серед широких груп населення і є ефективним у зниженні захворюваності на рак шийки матки та смертності від нього. Є й інші перспективні тести (VIA, VILI, HPV), але на сьогоднішній день порівняльних даних про їх ефективність ніхто не почув. В даний час тривають великомасштабні дослідження.

Незалежно від того, який тест використовується, ключем до ефективної програми є забезпечення охоплення значної частки жінок з групи ризику якісним скринінгом і лікуванням.

Слід віддавати перевагу організованим програмам скринінгу, які розробляються і керованим на центральному рівні з метою забезпечення охоплення більшості жінок з групи ризику, а не позапланового скринінгу.

За матеріалами ВОЗ