fentanil tr ds

Трансдермальна терапевтична система

ДЮРОГЕЗІКФентаніл
25 питань і 25 відповідей

Янссен Фармацевтика Н. В., Бельгія

1. Що таке пластир «Дюрогезік»?

Дюрогезік - тонкий напівпрозорий пластир прямокутної форми для наклеювання на шкіру. Дюрогезік містить сильний знеболюючий засіб фентаніл. Фентаніл надходить в організм через шкіру і надає знеболюючий ефект протягом 3 діб (72 годин).

2. З чого складається пластир Дюрогезік?

Пластир складається із захисної плівки і чотирьох шарів: 1-й - зовнішній - з поліефірної плівки; 2-й - резервуар, що містить фентаніл і етиловий спирт; 3-й - мембрана, яка контролює швидкість вивільнення фентанілу з резервуара; 4-й - силіконовий шар.

3. При яких станах можна використовувати пластир «Дюрогезік»?

Дюрогезік призначений для лікування сильно вираженого болю, тривалістю більше трьох місяців (такий біль називається хронічним).
Крім того, пластир може бути альтернативним засобом знеболювання для пацієнтів, які відчувають неприємні відчуття при ковтанні таблеток.

4. При яких видах болю пластир «Дюрогезік» не використовується?

Дюрогезік не призначений для купування гострого болю, який може пройти через кілька днів (при гострих травмах, хірургічних втручаннях і інших медичних маніпуляціях).

5. Які дози (розміри) пластиру «Дюрогезік» виробляються?

«Дюрогезік »випускається в чотирьох модифікаціях різної сили дії *
• Дюрогезік 25 (10 см2)
• Дюрогезік 50 (20 см2)
• Дюрогезік 75 (30 см2)
• Дюрогезік 100 (40 см2)

6. Як знеболює пластир «Дюрогезік»?

Фентаніл з пластиру проникає через шкіру в підшкірно-жирову клітковину. Там створюється запас («депо») препарату, з якого фентаніл потрапляє в кров і діє на спеціальні рецептори, тим самим забезпечуючи знеболювання.

7. Як скоро «Дюрогезік» знімає біль при першому використанні?

Максимальний знеболювальний ефект досягається через 24 години після першого наклеювання. Цей проміжок часу зумовлений поступовим підвищенням концентрації фентанілу в крові з моменту аплікації.
Доза підбирається відповідно до індивідуальних особливостей організму реагувати на фентаніл. Якщо після аплікації початкової дози адекватне знеболювання не досягнуто, через 3 дні доза може бути збільшена. Подальше збільшення дози можна проводити через 3 дні. Кожен наступний пластир Дюрогезік підтримує ефект попереднього і не вимагає додаткового знеболення в перші години після наклеювання.

8. Як довго діє пластир «Дюрогезік»?

Тривалість знеболювання при наклеюванні на шкіру пластиру Дюрогезік становить 72 години, тобто зміна пластиру відбувається 1 раз на 3 дні.

9. Як часто потрібно міняти пластир «Дюрогезік»?

Кожні 72 години. Дату і час наклеювання краще позначити на пластирі «незмиваючим» фломастером. Деякі пацієнти мають потребу заміни пластиру частіше за інших. Тому в разі раннього повернення болю (до закінчення 3 діб), повідомте про це лікаря.

10. Куди наклеюється пластир «Дюрогезік»?

Пластир наклеюється на чисту суху неподразнену шкіру в ділянці грудної клітки, спини або плечей, за винятком шкіри на згинах рук і тулуба, де пластир може з часом відклеїтися.


11. Чи потрібно якось обробляти шкіру перед наклеюванням пластиру «Дюрогезік»?

Так потрібно. Якщо обрана ділянка шкіри покрита волоссям, його потрібно зістригти, щоб в подальшому пластир не відклеївся. Голити волосся не можна, оскільки це може пошкодити зовнішній шар шкіри.
Підготовлену ділянку промити водою і ретельно висушити рушником.

12. Як наклеюється пластир «Дюрогезік»?

Пластир запакований в пакет з фольги. Необхідно відкрити упаковку, дістати пластир і відклеїти з клейкої поверхні пластиру захисну плівку. Потім обережно, щоб ділянки клейкої поверхні пластиру не контактували, наклеїти пластир на підготовлену ділянку шкіри, добре розгладити його по краях і щільно притиснути до тіла на півхвилини. Після того, як пластир приклеєний, необхідно вимити руки. Якщо пластир приклеюється погано або відклеюється з часом, його можна додатково закріпити звичайним лейкопластиром.
Якщо необхідно використовувати два пластирі одночасно, то і наклеювати і знімати їх слід одночасно.

13. Чи можна розрізати пластир «Дюрогезік» на частини?

Ні, тому що при пошкодженні цілісності пластиру неможливо контролювати всмоктування фентанілу і його дію на організм.

14. Як змінювати пластир «Дюрогезік»?

Пластир треба відклеїти, згорнути клейкою стороною всередину і повернути медичній сестрі (лікарю). Відразу ж наклеїти новий пластир, вимити руки, позначити дату і час приклеювання.
Черговий пластир наклеюється на нове місце, даючи «відпочити» попередньому 3-6 днів. Почервоніння від пластиру проходить, як правило, через пару годин. Залишки клейкої речовини пластиру можна змити гарячою водою з милом.

15. Що може вплинути на всмоктування фентанілу пластиру «Дюрогезік»?

Підвищення температури тіла, а також вплив зовнішніх джерел тепла в ділянці наклеєного пластиру. Тому, якщо підвищилася температура тіла, необхідно повідомити про це лікаря. Крім того, протипоказані такі процедури: гарячий душ і ванна, грілки, лазні, сауни, інтенсивні сонячні ванни, зігрівання за допомогою нагрівальних ламп, матраців з підігрівом, електричних ковдр та ін.

16.Чи можна приймати душ (ванну) з пластиром «Дюрогезік»?

Так можна. Однак температура води не повинна перевищувати 37 °С. Не можна направляти на пластир сильний струмінь води, терти пластир і ділянку навколо нього мочалкою. Перед прийомом ванни необхідно захистити пластир наклеївши зверху більшу за розміром (поліетиленову) плівку, яка не промокає.

17. Чи є у пластиру «Дюрогезік» побічні ефекти?

Так є. Однак розвиваються вони вкрай рідко при правильному підборі дози та належному використанні пластиру. Пацієнт повинен знати про найважливіші побічні ефекти, і негайно повідомити лікаря про появу таких симптомів: утруднення дихання, зниження тиску, головний біль, сонливість і галюцинації, свербіж, утруднене сечовипускання. Фентаніл рідше викликає запори, ніж морфін.
Тому при переході з морфіну на фентаніл можна використовувати половинну дозу проносних або зовсім їх виключити. Фентаніл рідко викликає нудоту і блювоту. Якщо вони все-таки виникли, необхідно використовувати протиблювотні засоби.

18. При яких захворюваннях пластир «Дюрогезік» слід застосовувати з обережністю?

При хронічних захворюваннях легенів, при пухлинах головного мозку, при підвищеному внутрішньочерепному тиску, порушенні свідомості, комі, при брадиаритміях, при печінковій і нирковій недостатності.

19. Коли використання пластиру «Дюрогезік» протипоказане?

При алергії на якиїсь компонент, який входить до складу пластиру.

20. Чи можна використовувати пластир «Дюрогезік» одночасно з іншими лікарськими препаратами?

Так. Але при одночасному використанні пластиру і препаратів, що пригнічують центральну нервову систему, пацієнт потребує особливого нагляду медичного персоналу. До таких засобів відносяться: наркотичні анальгетики, седативні препарати, засоби для загальної анестезії, фенотіазини, транквілізатори, міорелаксанти, антигістамінні з седативним ефектом, алкоголь і ін.

21. Як впливає використання пластиру «Дюрогезік» на повсякденну діяльність?

Пластир ефективно усуває больові відчуття, тому можна вільно займатися своїми домашніми справами, приймати гостей і в цілому вести активний спосіб життя. Однак слід пам'ятати, що при використанні пластиру Дюрогезік небажано виконувати потенційно небезпечну роботу, в тому числі керувати автомобілем або працювати з технікою.

22. Як зберігати пластиру «Дюрогезік»?

Нерозкриті пакети Дюрогезіка слід зберігати в недоступному для дітей та тварин місці при плюсовій температурі 15-25 ° С.

23. Що робити з невикористаними пластирами «Дюрогезік»?

Невикористані пластирі слід повернути медичному працівнику.

24. Чи є ризик виникнення наркотичної залежності при використанні пластиру «Дюрогезік»?

Ні. Така залежність виникає під впливом багатьох чинників: генетичних, психологічних, соціальних та інших. У хворих, які приймають наркотичні анальгетики для купування хронічного больового синдрому, що розвинувся, як правило, на тлі невиліковного онкологічного захворювання, наркотична залежність не з'являється. Часто плутають поняття «наркотична» і «фізична» залежність. Фізична залежність спостерігається при тривалому прийомі наркотичного анальгетика і проявляється при його раптовій відміні або неправильному зниженні дози у вигляді «синдрому відміни» (нудота, блювота, діарея, неспокій/збудження, пітливість, болі в м'язах). Це стан легко лікується. Іноді плутають поняття «наркотична залежність» і «толерантність». Толерантність (стійкість) до певної дози препарату може виникнути при використанні наркотичних знеболюючих. Це не означає, що ліки стають неефективними. Це означає, що дана доза є недостатньою і її потрібно збільшити, щоб досягти адекватного знеболення. Рано чи пізно у будь-якого хворого з хронічним больовим синдромом вирішується питання про збільшення дози або через прогресування основного захворювання, що тягне за собою відновлення/посилення болю, або через розвиток толерантності до одержуваної в даний час дози.

25. Коли і як користуватися шкалами для оцінки болю при застосуванні пластиру «Дюрогезік»?

Після призначення пластиру слід оцінити ефективність обраної дози і при необхідності збільшити її. Тому бажано, щоб пацієнт вів щоденник, в якому записується час появи і зникнення больових відчуттів. Інтенсивність больового синдрому оцінюється, як правило, за 10-бальною шкалою (візульною, колірною, цифровою і т.д.)
Якщо в перший раз складно оцінити вираженість больових відчуттів, за центральне значення шкали умовно приймають силу болю, а потім відштовхуються від нього.