imunot

Рак може спричинити зміни у вашому організмі, що ускладнюють прийом та перетравлення їжі, а також засвоєння поживних речовин з неї.

Симптоми
Багато симптомів раку можуть траплятись одночасно. Один симптом може викликати інший і спричинити ефект доміно. Наприклад, при сильному болю ви можете почуватись більш стомленим, пригніченим, та менш мотивованим їсти. З часом це може призвести до схуднення.

Повідомте свого лікаря, якщо у вас є якісь із наведених далі симптомів. Більшість із них є лікованими. Лікування зменшить проблеми з їжею, питтям і травленням.

Причини проблем з харчуванням, пов’язані з раком:

● Погана прохідність шлунково-кишкового тракту

Рак може частково або повністю блокувати вашу травну систему на різних рівнях, зростаючи в розмірах. Але частіше це симптом поширеного раку, наприклад, при раку шлунка або кишечника.
Часткова чи повна непрохідність кишечника може викликати у вас почуття нездужання, біль, та шлункові судоми або закрепи. Це може призвести до уникання прийомів їжі, щоб зменшити симптоми, та згодом до втрати ваги.
При деяких локалізаціях пухлини, блокада може бути і раннім симптомом, наприклад, при раку стравоходу. Вживання їжі та рідини може викликати дискомфорт, біль, складнощі при ковтанні, що також може призводити до уникання прийомів їжі та схуднення.

● Проблеми на рівні ротової порожнини та горла

Деякі локалізації раку голови та шиї, наприклад, рак рота чи горла, можуть зробити жування та ковтання їжі утрудненими та болючими. Пацієнти з раком голови та шиї часто втрачають вагу.

● Біль

При наявності болю апетит часто знижується або зникає зовсім. Люди з хронічним болем часто худнуть. Хронічний біль означає тривалість більше трьох місяців. Апетит може покращитися при якісному контролю болю, що зазвичай можливо за адекватної лікувальної тактики.

● Задишка

Коли рівень еритроцитів у крові низький, ви можете відчути задишку. Дихання також може бути симптомом поширеного раку. Задишка зазвичай не є небезпечним чи шкідливим симптомом, але може викликати страх. Ви можете відчувати занепокоєння, що, в свою чергу, призведе до погіршення загального самопочуття та зниження апетиту. Проблеми з диханням також можуть ускладнювати повсякденне життя – виражена задишка може заважати готувати та вживати їжу.

● Загальна слабкість та втомлюваність

Багато людей, хворих на рак, скаржаться на зниження енергії та більшу втомлюваність, що не минає після достатнього відпочинку. Втома може вплинути на вас психічно, фізично, емоційно та духовно. Деякі види раку утворюють речовини, звані цитокінами. Цитокіни – це група білків в організмі, які відіграють важливу роль у підвищенні опірності імунної системи. Вони також можуть викликати втому. Втома та брак енергії може заважати вам готувати, їсти, прибирати, купатись чи ходити по магазинах. Навіть спілкуватися з друзями та родиною може бути важко. Все це може призвести до втрати задоволення від їжі наодинці або з родиною чи друзями.

● Депресія

Близько 20 з кожні 100 людей (20%), хворих на рак, мають ознаки депресії. Причин може бути багато, проте лікарі вважають, що однією з них є певні хімічні речовини, які виділяються при певних різновидах раку. Ці хімічні речовини можуть спричинити зміни у вашому настрої. Поганий настрій і депресія можуть спричинити втрату апетиту, а іноді і втрату ваги.

● Нудота

Рак може викликати нудоту (блювоту) або відчуття бажання викликати їх різними способами. Деякі з них:
• зміни рівня деяких хімічних речовин у крові
• повільний пасаж їжі по травній трубці
• рак, який блокує травну систему на певному рівні
• пухлина чи метастаз у мозку, що викликає підвищення внутрішньочерепного тиску
Нудота впливає на апетит, змушує менше їсти і призводить до втрати ваги.

● Цитокіни
Ваша імунна система виділяє кілька типів хімічних речовин у ваш організм під час запалення або інфекції. Ці хімічні речовини називаються цитокінами. Цитокіни допомагають вашому організму боротися із запаленням або інфекцією. Цитокіни також відповідають за те, як ви себе почуваєте при запаленні або інфекції. При високому рівні цитокінів в крові ви можете відчувати себе так, ніби у вас застуда або грип. Ваша імунна система також вивільняє цитокіни в кров, коли намагається боротися з раковими клітинами. Деякі ракові клітини і самі виділяють такі речовини. Цитокіни змінюють обмін вуглеводів, жирів та білків в організмі. Це може призвести до втрати ваги, включаючи втрату жирової та м’язової тканини. Цитокіни можуть пришвидшити ваш метаболізм, в результаті чого калорії спалюються швидше та ваш організм витрачає енергію швидше, ніж здобуває. В такому випадку ви можете мати серйозну втрату ваги навіть за умови нормального харчування. Це називається кахексія.

● Інші хімічні речовини
Ще одна хімічна речовина, яку продукують ракові клітини – це протеоліз-індукуючий фактор (PIF). Він відіграє роль у схудненні та втраті м’язів у людей, хворих на рак.
Також слід виділити окремий тип цитокінів, MIC-1, що виділяється деякими раковими клітинами та має зв’язок із зниженням апетиту та втратою ваги.
Проблеми з харчуванням, спричинені лікуванням
Лікування раку може вплинути на апетит і викликати проблеми з прийомом їжі, рідини та порушити процеси травлення.

До методів лікування, яке може спричинити такі проблеми, відносяться:
• хіміотерапія
• променева терапія
• хіміорадіотерапія
• операції на травній системі
• таргетна терапія
• імунотерапія
• трансплантація стовбурових клітин або кісткового мозку

Деякі побічні ефекти лікування важко контролювати. Але лікарі знають методи усунення чи зменшення більшості побічних ефектів. Можливо, вам доведеться приймати ліки, щоб зменшити прояви нудоти та нездужання, або внести в раціон додаткові поживні речовини у вигляді висококалорійних харчових добавок або протеїнових напоїв. У деяких ситуаціях може знадобитися внутрішньовенна інфузія поживних сумішей або назогастральне харчування.

Інформація підготована на основі матеріалів