Майстер-клас Нові можливості в лікуванні рефрактерної множинної мієломи

8 квітня 2021 року на онлайн платформі міжнародної гематологічної школи Ірини Анатоліївни Крячок, відбувся майстер-клас фармацевтичної компанії ВІСТА на тему: «Нові можливості в лікуванні рефрактерної множинної мієломи»

Множинна мієлома (ММ) – В-клітинна злоякісна неоплазія, яка характеризується збільшенням кількості монотипних плазматичних клітин у кістковому мозку (КМ), що асоціюється з наявністю моноклонального парапротеїну у сироватці крові або сечі, зниженням рівня нормальних імуноглобулінів і деструктивними змінами у кістках. 

Частка ММ складає близько 1% у структурі усіх злоякісних новоутворень та 10-15% – гемобластозів. Найчастіше захворювання діагностують в осіб віком 65-74 роки. Згідно даних національного канцер реєстру в Україні за 2019 рік діагностовано 956 нових випадків захворювання на множинну мієлому. 

Лікування ММ швидко модифікується із впровадженням препаратів нових класів: імуномодулювальних засобів, інгібіторів  протеасом, моноклональних антитіл та інгібіторів гістондеацетилази. Рецидивуюча і рефрактерна форма множинної мієломи (ММ) а,це, близько 10% усієї ММ визначається в разі прогресування захворювання.

Це пацієнти , які пройшли багато курсів попередньої терапії, накопичили медикаментозну токсичність, з обмеженими резервами кровотворення кісткового мозгу і часто важкими супутніми захворюваннями. Прогноз в разі одночасної резистентності до 2 ключових проти мієломних препаратів бортезомібу  і леналідоміду абсолютно не сприятливий. Це зумовлює потребу в нових терапевтичних стратегіях. 

 В рамках майстер-класу прозвучали доповіді :

Професора  кафедри гематології  Ягеллонського університету (Польща)  - Артур Юрчишин

Професора  кафедри внутрішньої медицини НМУ ім. О.О. Богомольця, завідувача відділу медичної генетики ДУ ННЦРМ - Клименка Сергія Вікторовича

завідуючої гематологічним відділенням #1 КНП"КМКЛ#9" - Мельник У.І.

завідуючої гематологічним відділенням Національного Інституту Раку - Каднікової Т.В.

Були обговорені такі питання:

Роль імуномодуляторів ІІІ-покоління в лікуванні множинної мієломи (ММ).

Системи стадіювання та критерії постановки діагнозу MM.

Схеми терапії, котрим надається перевага, відповідно до оновлених рекомендацій Національної онкологічної мережі США (NCCN) та Європейського товариства медичної онкології (ESMO).

Критерії відповіді мієломи на лікування, переглянуті на основі нових критеріїв Міжнародної робочої групи з питань лікування мієломи (IMWG).

Терапевтичні можливості при рецидивуючій і рефрактерній множинній мієломі. Механізми виникнення рефрактерності.

Ефективність лікування хворих на ррММ як у великих дослідженнях, так і в клінічній практиці. Наукові підстави для створення потрійних схем терапії з іншими агентами.

Розглянемо терапевтичні опції у хворих на ррММ, у яких не досягнута відповідь на попередні лінії терапії, використання імуномодуляторів ІІІ-покоління

Результати клінічного дослідження (OPTIMISMM) довготривалий контроль захворювання, подовження виживання без прогресії (ВБП), довготривала загальна виживаність (ЗВ). Результати клінічного рандомізованого дослідження III фази 

(MM-003).

Прогноз в разі одночасної резистентності до 2 ключових проти мієломних препаратів бортезомібу і леналідоміду «терапія порятунку» клінічний випадок. 

Можливість використання імуномодуляторів ІІІ-покоління, як «терапії порятунку» з контрольованим профілем безпеки дозволить забезпечити пацієнтів тривалою гематологічною відповіддю при хорошій переносимості препарату.