Помалідомід в лікуванні множинної мієломи: досвід українських гематологічних центрів гематологічних центрів (доповідь д.м.н., проф..Клименка С.В., 23.12.2021).   

 

 

23 грудня 2021 року відбулась науково-практична онлайн конференція «Діагностика та лікування гематологічних захворювань: підведення підсумків 2021 року». 

В ході конференції експерти з різних регіонів України, практикуючі лікарі та науковці обговорили сучасні тенденції і досягнення в діагностиці та лікуванні онкологічних і не-онкологічних гематологічних захворювань в 2021 році.

В доповіді д.м.н., професора Клименка Сергія Вікторовича «Помалідомід в лікуванні множинної мієломи: досвід українських гематологічних центрів» зроблено огляд загальних принципів вибору терапії множинної мієломи з врахування рекомендацій провідних науково-лікарських товариств. Професор підкреслює, що лікування цієї патології – це тривалий «марафон», в якому з кожним рецидивом після кожної лінії терапії втрачається до 50% відповіді на терапію, тому надзвичайно важливо мати «препарати резерву» для проведення кожного наступного етапу.

Згідно до рекомендацій EHA-ESMO 2021 року, для лікування рецидивів множинної мієломи, в тому числі з резистентністю до леналідоміду, як ефективний засіб рекомендований помалідомід.

Незважаючи на те, що і леналідомід, і помалідомід, відносяться до одного класу імідів, доведена ефективність  (загальна виживаність) наступності лікування помалідомідом після леналідоміду, навіть при застосуванні після 5-ї лінії терапії. Так само хорошу відповідь на лікування помалідомідом давали пацієнти з рефрактерністю і до інших препаратів (талідомід, бартезомід) та після ауто-трансплантації. Такі показники ефективності роблять помалідомід універсальною молекулою для лікування рецидивів множинної мієломи. 

В Україні вже також є досвід використання помалідоміду. Зокрема, в своїй доповіді проф.Клименко С.В. показав результати лікування 50 пацієнтів з множинною мієломою за схемами із включенням помалідоміду, з них 56% - PD (помалідомід і дексаметазон). Спостереження за більшістю хворих тривало 6 місяців. За результатом лікування – сумарно близько 50% пацієнтів дали «повну», «дуже добру часткову» і «часткову» відповідь на терапію, ще 25% - «мінімальну» відповідь, 16% - «стабілізацію захворювання», і лише у 10% пацієнтів виявлено прогресування захворювання. Серед побічних ефектів відзначались лише прогнозовані порушення з боку кровотворної системи.

 

Професор Клименко С.В. підкреслив, що доступність помалідоміду в Україні надає нові можливості для більш ефективного лікування пацієнтів з множинною мієломою.